پاوربانک چیست؟

سلام در این مطلب قصد دارم همه چیز رو در مورد پاوربانک ها و انواع و ظرفیت هاشون رو برواتون توضیح بدم و سوال پاوربانک چیست رو جواب بدم. همراه ما باشید.

پاوربانک چیست ؟ به زبان ساده پاوربانک همان باطری هست که اگر شارژ گوشی تموم شه میتونید ازش برای شارژ گوشی استفاده کنید. پاور بانک ها معمولا برای افرادی که خیلی زیاد از گوشی استفاده می‌کنند لازم هست تا شارژشون کنه. البته پاوربانکها برای تمام دستگاههایی که دارای پورت (USB) باشندقابل استفاده است. بطور مثال: اسپیکرهای پرتابل، پلیرهای MP3 و تبلتها می‌توانند با پاوربانک‌ها شارژ شوند. بطورخلاصه هردستگاهی که به کمک پورت USB شارژ می‌کنید را میتوانید با پاوربانک شارژ نمایید.

پاوربانک چند بار گوشیرو شارژ می‌کنه؟

ظرفیت پاوربانک درواقع به میزان توانایی پاوربانک در ذخیره انرژی الکتریکی درمقیاس میلی آمپر را گویند. اشتباهی که اکثرا در مورد ظرفیت پاور بانکها انجام میدن این هستش که عموما فکر می‌کنند اگر ظرفیت پاوربانکی ۱۰۰۰۰ میلی آمپر باشه می‌تونه گوشی رو با ظرفیت باطری ۳۰۰۰ میلی آمپر ۳ بار شارژ کنه!  این یک باور غلط هست. چون ظرفیت اسمی پاوربانک ها معمولا توسط شرکت سازنده قید میشه و نه ظرفیت واقعی! برای مثال یک پاور بانک ۱۰ هزار میلی آمپر دارای ۱۰ هزار میلی آمپر ظرفیت اسمی است که از آن ۷ هزار میلی آمپر ظرفیت واقعی قابل استفاده پاور بانک می باشد. البته این یک اشکال نبوده و برای تمامی باتری ها همیشه یک مقدار از فضای باتری خالی در نظر گرفته می شود تا طول عمر باتری بیشتر باشد و صدمه نبیند.

ساختار داخلی و اجزای پاور بانک ها:

هر پاور بانک از یک پورت USB و از یک پورت مینی سوکت یو اس بی Mini USB Socket ورودی برای شارژ خود دارد تا بتوان انرژی الکتریکی لازم را درون آن ذخیره نمود برخوردار است. بسته به طراحی و مدل پاور بانک ها ممکن است پورت های دیگری نیز بر روی پاور بانک ها تعبیه شده باشد که از امکانات اضافی آن به حساب می آیند. هم‌چنین، در تعدادی از پاور بانک‌ها درگاه لایتنینگ تعبیه شده است و این موضوع به معنای قیمت بالاتر آن‌ خواهد بود.
توجه داشته باشید که درگاه اضافی بر روی جریان خروجی پاور بانک تاثیرگذار است. برای مثال، زمانی‌که یک پاور بانک با دو درگاه ۲ آمپری انتخاب می‌کنید؛ جریان خروجی در صورت اتصال یک دستگاه به دو آمپر می‌رسد و در صورت استفاده از دو درگاه، ممکن است جریان خروجی به هر دستگاه به ۱.۵ آمپر محدود شود. البته پاور بانک‌هایی نیز وجود دارد که مجموع جریان خروجی از آن‌ها به ۴ آمپر می‌رسد اما قیمت بسیار بالایی خواهند داشت.

در زیر مشخصات و قیمت انواع پاور بانک را از وبسایت معتبر دیجی کالا مشاهده می‌کنید. بنده از پاوربانک شرکت شیائومی استفاده می‌کنم و از خریدش راضی هستم و خریدشون رو بهتون پیشنهاد می‌کنم.